Odbiór techniczny - checklista

Ogólne tematy związane z nową inwestycją "Pastelowa" SM Zakoniczyn
Awatar użytkownika
Vajp
Kontakt:

Odbiór techniczny - checklista

Nieprzeczytany post autor: Vajp »

Hej, mam zamiar sam odbierać mieszkanie, mam doświadczenie w budownictwie , zastanawim się tylko czy macie jakąś gotową listę z punktami co dokładnie sprawdzać ? ChatGPT zaproponowal mi to:

Lista kontrolna do sprawdzenia stanu technicznego mieszkania przed odbiorem kluczy
Jeśli zbliża się odbiór techniczny Twojego nowego mieszkania w stanie surowym zamkniętym, warto dokładnie sprawdzić jego stan przed odebraniem kluczy. Poniżej znajduje się lista kontrolna oraz kilka praktycznych porad, które pomogą Ci przejść przez ten proces bez stresu.

Ogólne:
Dokumentacja:
Sprawdź zgodność mieszkania z planami i projektem.
Upewnij się, że posiadasz wszystkie niezbędne dokumenty (certyfikaty, pozwolenia, gwarancje).
Drzwi i okna:
Drzwi wejściowe:
Czy otwierają się i zamykają bez problemów?
Sprawdź jakość zamka i uszczelki.
Zwróć uwagę na ewentualne zarysowania i wgniecenia.
Okna:
Czy wszystkie okna otwierają się i zamykają bez problemów?
Sprawdź, czy szyby są całe i bez zarysowań.
Zwróć uwagę na szczelność uszczelek.
Sprawdź mechanizm uchylania, jeśli jest dostępny.
Ściany i sufity:
Tynki i malowanie:
Sprawdź, czy nie ma pęknięć, zarysowań, plam ani nierówności.
Upewnij się, że malowanie jest równomierne i bez zacieków.
Kąty i piony:
Sprawdź piony i kąty ścian za pomocą poziomicy.
Podłogi:
Wylewki:
Sprawdź, czy podłogi są równe i nie ma pęknięć ani wgnieceń.
Upewnij się, że wylewki są prawidłowo wykonane i nie ma miejsc, które odstają.
Instalacje:
Elektryka:
Sprawdź działanie wszystkich gniazdek i wyłączników (jeśli są zainstalowane).
Upewnij się, że puszki elektryczne są prawidłowo zamontowane.
Wodna i kanalizacyjna:
Sprawdź, czy z kranów płynie woda (jeśli są zainstalowane).
Upewnij się, że odpływy w umywalkach, zlewach i wannach działają prawidłowo (jeśli są zainstalowane).
Sprawdź, czy nie ma przecieków w instalacji wodnej.
Grzewcza:
Sprawdź, czy wszystkie grzejniki są prawidłowo zamontowane i nie ma wycieków z rur grzewczych (jeśli są zainstalowane).
Wentylacja:
Wentylacja mechaniczna:
Sprawdź, czy system wentylacyjny działa prawidłowo.
Upewnij się, że kratki wentylacyjne są czyste i niezatkane.
Balkony, tarasy, piwnice:
Stan techniczny:
Sprawdź stan balustrad i podłogi na balkonie/tarasie.
Upewnij się, że piwnica jest sucha i czysta (jeśli dotyczy).
Dodatkowe:
Sygnalizacja i zabezpieczenia:
Sprawdź działanie dzwonka do drzwi.
Upewnij się, że zamki działają poprawnie i są bezpieczne.

Porady

Dokumentuj wszystko:
Rób zdjęcia wszystkich zauważonych usterek oraz ogólnego stanu mieszkania. To może być przydatne w przypadku reklamacji.
Zabierz ze sobą narzędzia:
Poziomica, miarka, latarka oraz mały zestaw narzędzi mogą okazać się bardzo pomocne.
Bądź dokładny:
Nie śpiesz się podczas odbioru. Sprawdzenie wszystkiego dokładnie może zaoszczędzić Ci problemów w przyszłości.
Weź kogoś do pomocy:
Zabierz ze sobą osobę, która ma doświadczenie w budownictwie lub jest technicznie zorientowana. Dodatkowa para oczu może zauważyć coś, co umknęłoby Twojej uwadze.
Zgłaszaj usterki od razu:
Każdą zauważoną wadę zgłoś na piśmie deweloperowi i upewnij się, że została odnotowana.
Sprawdź terminy:
Upewnij się, że deweloper podał terminy na usunięcie zgłoszonych usterek.
Pamiętaj, że dokładne sprawdzenie stanu technicznego mieszkania przed odbiorem kluczy może zaoszczędzić Ci wiele kłopotów w przyszłości. Powodzenia!
Olus

Re: Odbiór techniczny - checklista

Nieprzeczytany post autor: Olus »

Vajp pisze: 28 cze 2024, 18:25 Hej, mam zamiar sam odbierać mieszkanie, mam doświadczenie w budownictwie , zastanawim się tylko czy macie jakąś gotową listę z punktami co dokładnie sprawdzać ? ChatGPT zaproponowal mi to:

Lista kontrolna do sprawdzenia stanu technicznego mieszkania przed odbiorem kluczy
Jeśli zbliża się odbiór techniczny Twojego nowego mieszkania w stanie surowym zamkniętym, warto dokładnie sprawdzić jego stan przed odebraniem kluczy. Poniżej znajduje się lista kontrolna oraz kilka praktycznych porad, które pomogą Ci przejść przez ten proces bez stresu.

Ogólne:
Dokumentacja:
Sprawdź zgodność mieszkania z planami i projektem.
Upewnij się, że posiadasz wszystkie niezbędne dokumenty (certyfikaty, pozwolenia, gwarancje).
Drzwi i okna:
Drzwi wejściowe:
Czy otwierają się i zamykają bez problemów?
Sprawdź jakość zamka i uszczelki.
Zwróć uwagę na ewentualne zarysowania i wgniecenia.
Okna:
Czy wszystkie okna otwierają się i zamykają bez problemów?
Sprawdź, czy szyby są całe i bez zarysowań.
Zwróć uwagę na szczelność uszczelek.
Sprawdź mechanizm uchylania, jeśli jest dostępny.
Ściany i sufity:
Tynki i malowanie:
Sprawdź, czy nie ma pęknięć, zarysowań, plam ani nierówności.
Upewnij się, że malowanie jest równomierne i bez zacieków.
Kąty i piony:
Sprawdź piony i kąty ścian za pomocą poziomicy.
Podłogi:
Wylewki:
Sprawdź, czy podłogi są równe i nie ma pęknięć ani wgnieceń.
Upewnij się, że wylewki są prawidłowo wykonane i nie ma miejsc, które odstają.
Instalacje:
Elektryka:
Sprawdź działanie wszystkich gniazdek i wyłączników (jeśli są zainstalowane).
Upewnij się, że puszki elektryczne są prawidłowo zamontowane.
Wodna i kanalizacyjna:
Sprawdź, czy z kranów płynie woda (jeśli są zainstalowane).
Upewnij się, że odpływy w umywalkach, zlewach i wannach działają prawidłowo (jeśli są zainstalowane).
Sprawdź, czy nie ma przecieków w instalacji wodnej.
Grzewcza:
Sprawdź, czy wszystkie grzejniki są prawidłowo zamontowane i nie ma wycieków z rur grzewczych (jeśli są zainstalowane).
Wentylacja:
Wentylacja mechaniczna:
Sprawdź, czy system wentylacyjny działa prawidłowo.
Upewnij się, że kratki wentylacyjne są czyste i niezatkane.
Balkony, tarasy, piwnice:
Stan techniczny:
Sprawdź stan balustrad i podłogi na balkonie/tarasie.
Upewnij się, że piwnica jest sucha i czysta (jeśli dotyczy).
Dodatkowe:
Sygnalizacja i zabezpieczenia:
Sprawdź działanie dzwonka do drzwi.
Upewnij się, że zamki działają poprawnie i są bezpieczne.

Porady

Dokumentuj wszystko:
Rób zdjęcia wszystkich zauważonych usterek oraz ogólnego stanu mieszkania. To może być przydatne w przypadku reklamacji.
Zabierz ze sobą narzędzia:
Poziomica, miarka, latarka oraz mały zestaw narzędzi mogą okazać się bardzo pomocne.
Bądź dokładny:
Nie śpiesz się podczas odbioru. Sprawdzenie wszystkiego dokładnie może zaoszczędzić Ci problemów w przyszłości.
Weź kogoś do pomocy:
Zabierz ze sobą osobę, która ma doświadczenie w budownictwie lub jest technicznie zorientowana. Dodatkowa para oczu może zauważyć coś, co umknęłoby Twojej uwadze.
Zgłaszaj usterki od razu:
Każdą zauważoną wadę zgłoś na piśmie deweloperowi i upewnij się, że została odnotowana.
Sprawdź terminy:
Upewnij się, że deweloper podał terminy na usunięcie zgłoszonych usterek.
Pamiętaj, że dokładne sprawdzenie stanu technicznego mieszkania przed odbiorem kluczy może zaoszczędzić Ci wiele kłopotów w przyszłości. Powodzenia!

Świata i wody raczej nie sprawdzisz 😅. Z tym dzwonkiem tak samo. U mnie po odbiorze innego mieszkania okazało się dzwonek tak sobie działa 🤣Można by było jeszcze sprawdzić kamerą termowizyjną czy są jakieś utraty ciepła, czy jest gdzieś wilgoć/grzyb.

+Miejsce postojowe, czy rozmiar zgodny z przepisami
Olus

Ja mam pytanie do osób, które już były na tym wcześniejszym odbiorze. Jak to organizacyjnie wyglądało? Z tego co rozumiem mamy około 2 godzin powiedzmy na 6 mieszkań. Czy każde mieszkanie ma przydzielonego kogoś z spółdzielni i od razu się wchodzi do swojego mieszkania? Czy trzeba czekać w kolejce? Ja bym chciała wejść z kimś z firmy zewnętrznej aby to wszystko sprawdzili i zastanawiam się jak to wygląda
Marta

Nieprzeczytany post autor: Marta »

Spotykacie się przy biurze budowy, stamtąd idziecie pod blok wchodzicie do mieszkania i wtedy osoby z PORR pytają ile potrzebujecie czasu na sprawdzenia mieszkania. Wtedy zostajecie sami w mieszkaniu i po określonym czasie przychodzą ludzie z PORR spisujecie protokół i na tym koniec. Proponuje zrobić zdjęcie protokołu, minął prawie tydzień od podpisania protokołu a ja nie dostałam go na maila chociaż poinformowano mnie, że to zrobią ;(
Olus

Marta pisze: 03 lip 2024, 7:10 Spotykacie się przy biurze budowy, stamtąd idziecie pod blok wchodzicie do mieszkania i wtedy osoby z PORR pytają ile potrzebujecie czasu na sprawdzenia mieszkania. Wtedy zostajecie sami w mieszkaniu i po określonym czasie przychodzą ludzie z PORR spisujecie protokół i na tym koniec. Proponuje zrobić zdjęcie protokołu, minął prawie tydzień od podpisania protokołu a ja nie dostałam go na maila chociaż poinformowano mnie, że to zrobią ;(
Dziękuję bardzo 🙂
beat51

Nieprzeczytany post autor: beat51 »

Marta pisze: 03 lip 2024, 7:10 Spotykacie się przy biurze budowy, stamtąd idziecie pod blok wchodzicie do mieszkania i wtedy osoby z PORR pytają ile potrzebujecie czasu na sprawdzenia mieszkania. Wtedy zostajecie sami w mieszkaniu i po określonym czasie przychodzą ludzie z PORR spisujecie protokół i na tym koniec. Proponuje zrobić zdjęcie protokołu, minął prawie tydzień od podpisania protokołu a ja nie dostałam go na maila chociaż poinformowano mnie, że to zrobią ;(
yess Brakuje mi tu, że po odbiorze dźwi są zamykane na klucz który jest zdeponowany w spółdzielni. Inaczej bez sensu jest ten odbiór jak po odbiorze
osoby postronne będą miały dostęp do mieszkania.
Marta

Nieprzeczytany post autor: Marta »

Ja zgłosiłam usterki, więc i tak muszą wejść do mieszkania i naprawić to co spartaczyli.
Pat636

Nieprzeczytany post autor: Pat636 »

Marta pisze: 04 lip 2024, 9:40 Ja zgłosiłam usterki, więc i tak muszą wejść do mieszkania i naprawić to co spartaczyli.
Dużo rzeczy do poprawy?
Awatar użytkownika
Vajp
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Vajp »

Lista kontrolna mieszkania.odt
(9.68 KiB) Pobrany 47 razy
hej zalaczam plik z lista kontrolna do wydrukowania.
Jesli ktos sam chce odbierac mieszkanie, mysle ze moze sie przydac. Pare punktów na co zwrocic uwage
Awatar użytkownika
root

Nieprzeczytany post autor: root »

Czy powinniśmy w odbiorze technicznym zapisać własny pomiar powierzchni mieszkania i tarasu oraz wysokości mieszkania?
W załączniku nr.6 "Umowy o budowę" nie ma mowy o włącznikach światła, powinny być zainstalowane tak jak gniazda?
Czy znamy jakieś wytyczne co do wysokości gniazd i włączników od powierzchni wylewki, jakieś maksima, minima wysokości?
Grzesiek
ODPOWIEDZ