Czytanie forum, tylko dla zalogowanych
Dołącz do Chata na Telegramie: https://t.me/pastelowa_zakoniczyn

Mieszkanie i Urząd Skarbowy.

Luźne rozmowy o wszystkim i niczym.
Awatar użytkownika
root
Posty: 79
Rejestracja: 04 lut 2021, 10:51
Lokalizacja: London

Mieszkanie i Urząd Skarbowy.

Nieprzeczytany post autor: root »

Przykładowo:
Mam jedno mieszkanie w woj. dolnośląskim i wynajmuję kumuś i co rok robię PIT-28.
Teraz będzie drugie mieszkanie w woj. pomorskim i będzie komuś wynajęte, to co wtedy sporządzam i składam 1 czy 2 PITy-28?
Na przykład jeden PIT-28 składam w US w woj. dolnośląskim dla mieszkań z tego województwa i drugi PIT-28 składam w US woj. pomorskim dla drugiego wynajętego mieszkania? Wtedy każdy urząd dostanie trochę podatku 🙂
Ja wiem, że podatki z wszystkich Urzędów Skarbowych spływają do wspólnej kasy Skarbu Państwa, ale każdy urząd może wykazać po części jakiś wynik.
Robienie dwóch PITów lub więcej, byłoby uciążliwe, zatem zapewne sporządza się jeden dla wszystkich nieruchomości wynajętych, tylko chciałbym się upewnić czy dobrze myślę, że tylko jeden PIT ma być?
Grzesiek
Awatar użytkownika
root
Posty: 79
Rejestracja: 04 lut 2021, 10:51
Lokalizacja: London

Re: Mieszkanie i Urząd Skarbowy.

Nieprzeczytany post autor: root »

Chyba znalazłem odpowiedź na własne pytanie.

"Właściwy do opłacania podatku od najmu jest urząd skarbowy dla miejsca zamieszkania podatnika. Nie ma tu znaczenia miejsce położenia np. wynajmowanej nieruchomości. Jeżeli dwie osoby będące współwłaścicielami nieruchomości opłacają podatek od najmu każdy z nich opodatkowuje 50% przychodów. Wpłaty powinny być dokonywane na indywidualny rachunek podatkowy, tzw. mikrorachunek podatkowy."

Fajnie się obchodzi podatki w Polsce.
Czyli jak ktoś ma miejsce zamieszkania Wielka Brytania, to powinien w Wielkiej Brytanii zapłacić podatek od wynajmu w Polsce?
Urząd Skarbowy w Wielkiej Brytanii nic nie wie o moich nieruchomościach w Polsce i po Brexicie tym bardziej się nie dowie. Więc podatku nie zapłacę wcale.

Tylko rodzi się następne pytanie. Czy można w polskim US ustawić miejsce zamieszkania Wielka Brytania? Przy pomocy chyba formularza ZAP-3 to się robiło.

Źródło ostatni akapit artukułu poniżej:
https://www.fakt.pl/pieniadze/biznes/wy ... na/cbjwbd2
Grzesiek
ODPOWIEDZ