Koszty kredytowania

Ogólne tematy związane z nową inwestycją "Pastelowa" SM Zakoniczyn
Marta
Posty: 20
Rejestracja: 27 lut 2021, 15:30

Re: Koszty kredytowania

Nieprzeczytany post autor: Marta »

Mam nadzieję, że zacznie spadać. Ciekawe ile będzie trzeba dopłacić:(
Awatar użytkownika
Czarek_EB_3p
Posty: 203
Rejestracja: 19 kwie 2021, 23:57

Re: Koszty kredytowania

Nieprzeczytany post autor: Czarek_EB_3p »

Jeśliby przyglądnąć się transakcjom FRA to rynek obstawia podwyżkę o 0,75% lub o 1,00%.
Prawdopodobnie to nie jest koniec podwyżek.
Rynek obstawia jeszcze dwie podwyżki - w lipcu i w sierpniu, łącznie o 1,50%.
Czyli będziemy mieli 7,50% lub 7,75%.

Potem trzeba czekać do połowy 2023 na pierwszą obniżkę do 6,50%
Zaś w połowie 2024 mielibyśmy już jakieś 5,00%.

Oczywiście to "spekulacja rynku". Ile wyjdzie? Nikt nie wie.
Awatar użytkownika
Gregory669
Posty: 76
Rejestracja: 13 sty 2021, 21:35

Re: Koszty kredytowania

Nieprzeczytany post autor: Gregory669 »

Czarek_EB_3p pisze: 08 cze 2022, 14:41 Jeśliby przyglądnąć się transakcjom FRA to rynek obstawia podwyżkę o 0,75% lub o 1,00%.
Prawdopodobnie to nie jest koniec podwyżek.
Rynek obstawia jeszcze dwie podwyżki - w lipcu i w sierpniu, łącznie o 1,50%.
Czyli będziemy mieli 7,50% lub 7,75%.

Potem trzeba czekać do połowy 2023 na pierwszą obniżkę do 6,50%
Zaś w połowie 2024 mielibyśmy już jakieś 5,00%.

Oczywiście to "spekulacja rynku". Ile wyjdzie? Nikt nie wie.
Zacząłem też analizować ten temat , i na ten moment dalej inflacja się rozpędza, I podniesienie w tak małym stopniu stóp procentowych myślę mało pomoże. Tym bardziej że mamy bardzo opodatkowane paliwo i energię, moim zdaniem sytuacja będzie się tylko pogarszać i nie że względu na wojnę tylko złe decyzje podjęte przez rządzących. Więc liczenie na obniżkę w przyszłym roku to zbyt optymistyczny scenariusz ;) ale to tylko moje zdanie
Awatar użytkownika
Czarek_EB_3p
Posty: 203
Rejestracja: 19 kwie 2021, 23:57

Re: Koszty kredytowania

Nieprzeczytany post autor: Czarek_EB_3p »

1. Działania RPP to "czary mary" i daleko im od książkowych założeń.
2. Sytuacja przypomina chorego psychicznie pacjenta, który raz bierze tabsy, a innym razem nie. I zmienia dawkowania jak mu się podoba. Nie sposób przewidzieć co zrobi.
3. Wobec powyższego rynek może się mylić.
4. Nie znamy politycznych wytycznych Głównodowodzącego, a wybory są w przyszłym roku.
5. Czerwcowy odczyt PMI dla przemysłu na poziomie 44,4 pkt sugeruje wyraźną recesję. Rozjeżdża się z danymi o inflacji - w czerwcu 15,6%. Więc sprawa jest już tutaj ciężka dla Glapy, nawet gdyby był faktycznie niezależny. Ma do wyboru, albo recesja, albo inflacja. Ale nie ukrywajmy, dla rządu inflacja jest lepszym wyborem.

Mając na uwadze powyższe, zerkam sobie na kontrakty FRA. Wskazują przede wszystkim ewentualne zmiany kierunku ruchów.
Awatar użytkownika
Gregory669
Posty: 76
Rejestracja: 13 sty 2021, 21:35

Re: Koszty kredytowania

Nieprzeczytany post autor: Gregory669 »

Czarek ,zgadzam się z Tobą w 100% ,trzeba się po prostu przygotować na wyższe wydatki, i mieć nadzieję że nie będziemy drugą Turcją:)
Lavi
Posty: 11
Rejestracja: 04 lis 2021, 15:43

Re: Koszty kredytowania

Nieprzeczytany post autor: Lavi »

Hmmm....
Ciekawe jak z planowaną zamianą wskaźnika WIBOR ?
W projekcie ustawy jest chyba zapis, że będzie dotyczył umów kredytów hipotecznych, a kredyt który jest na inwestycję nie jest kredytem hipotecznym w istocie, tylko kredytem na inwestycję.
Chyba, że zamiana WIBOR-u będzie dotyczyła wszystkich kredytów, które opierały się o ten wskaźnik.
Mam taką nadzieję, bo jeżeli nie - to zostaniemy przy wyższym oprocentowaniu i będzie lipa, bo już teraz jest drogo :x
Awatar użytkownika
Czarek_EB_3p
Posty: 203
Rejestracja: 19 kwie 2021, 23:57

Re: Koszty kredytowania

Nieprzeczytany post autor: Czarek_EB_3p »

Wybrano WIRD jako następcę WIBOR.
https://www.money.pl/banki/wird-ten-wsk ... 7696a.html

Tutaj mamy statystyki nowych wskaźników.
https://gpwbenchmark.pl/wartosci_i_statystyki

I tak, na 1 września mamy WIBOR 3m - 7,14%, zaś WIRD ON - 6,392%. Różnica 0,748% zadka nie urywa.
Awatar użytkownika
gosiata1
Posty: 43
Rejestracja: 02 maja 2021, 16:14

Re: Koszty kredytowania

Nieprzeczytany post autor: gosiata1 »

No i jest pismo, ciekawe ile finalnie wyjdzie :?
Awatar użytkownika
Czarek_EB_3p
Posty: 203
Rejestracja: 19 kwie 2021, 23:57

Re: Koszty kredytowania

Nieprzeczytany post autor: Czarek_EB_3p »

Szykuje się następny aneks i wzrost kosztów inwestycji. Będziemy mieć aneks z BGK. Trzeba się zając renegocjacją marży 1,6%. To jest bank państwowy i bierzemy kredyt w ramach rządowego wsparcia budownictwa. Może ktoś z sąsiadów ma jakieś przełożenie wyżej. Ja próbowałem temat poddać w dwóch miejscach, ale na dzień dzisiejszy bez reakcji. Może jakaś pikieta przed BGK i zaproszenie mediów.
Awatar użytkownika
Czarek_EB_3p
Posty: 203
Rejestracja: 19 kwie 2021, 23:57

Re: Koszty kredytowania

Nieprzeczytany post autor: Czarek_EB_3p »

Update symulacji kosztów kredytowania na 3 października 2022 r. oraz symulacja wzrostu kredytu o 20%.
Oczywiście ile to będzie to jeszcze nie wiemy, ale ja wolę jednak już teraz jakieś liczby - zaciskać pasa pora...
Wobec poprzednich wersji zmieniłem dane WIBOR 3M na koniec miesiąca.

Pewnym problemem jest ustalenie faktycznej powierzchni inwestycji. Liczyłem z różnych danych i różnice dochodzą do 300 m2. Niewielki to błąd przy reszcie założeń.
ODPOWIEDZ